607 797 770


klimatyzacja

Skoro jesteś na naszej stronie to znaczy że nie musimy Cię przekonywać do zalet klimatyzowanych pomieszczeń. Decydując się na klimatyzację musisz jednak wiedzieć z czym wiąże się to przedsięwzięcie. Są to dodatkowe opłaty za energię elektryczną. Regularne przeglądy techniczne. Naprawa zepsutych elementów. Jak widać klimatyzacja to decyzja na wiele długich lat. Pamiętaj że nieprofesjonalny montaż, słabej jakości urządzenia czy nierzetelny serwis mogą stać się utrapieniem, które przesłoni zalety klimatyzacji.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tych problemów. Właśnie dlatego zbudowaliśmy wystarczająco liczną kadrę specjalistów oraz nowoczesne zaplecze techniczne. Dzięki temu możemy w każdej kryzysowej sytuacji zadbać o naszych klientów.

Znamy się na rzeczy dlatego działamy według sprawdzonego planu. Najpierw otrzymasz fachowy projekt systemu klimatyzacyjnego dopasowany do twojego budynku. Nieważne czy jest to małe mieszkanie czy duża hala. Nasi eksperci wskażą najbardziej optymalne rozwiązania techniczne i wybiorą najlepsze urządzenia. To wszystko pozwoli zoptymalizować koszty związane z eksploatacją klimatyzacji. Kiedy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik nasza ekipa techniczna przystąpi do montażu. Możesz liczyć na nasze wsparcie techniczne w nagłych sytuacjach. Zapewnimy Ci także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Napisz do nas. Zapytaj o klimatyzację w twoim budynku. Pomożemy. Doradzimy. Zadziałamy. Zapraszamy do kontaktu.

informacje techniczne

Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.

Składa się z wentylatora, parownika, skraplacza i sprężarki. Wentylator wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura [1]) i podany na skraplacz znajdujący się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). Na skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą pod wysokim ciśnieniem. Ciecz dostaje się do zaworu rozprężnego, gdzie zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Schemat działania klimatyzatora:

  1. skraplacz
  2. zawór dławiący (lub kapilara)
  3. parownik
  4. sprężarka
Schemat działania klimatyzatora

Klimatyzatory wyposażone w układy sterowania mogą utrzymywać stałą, zadaną temperaturę w pomieszczeniu oraz (w niewielkim zakresie) również wilgotność powietrza.

Początkowo klimatyzator był zwartym urządzeniem, montowanym najczęściej na elewacji budynku lub w oknach. Ze względu jednak na znaczny hałas jaki generuje sprężarka, zdecydowano się podzielić urządzenie: parownik wraz z wentylatorem tworzy jednostkę wewnętrzną, natomiast skraplacz wraz ze sprężarką - jednostkę zewnętrzną. Obie jednostki połączone są ze sobą dwoma przewodami freonowymi (gazowym i cieczowym). Rozwiązanie takie pozwala umiejscowić jednostkę zewnętrzną z dala od przebywania ludzi. W zależności od producenta systemu odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną wynosi około 15 m. Klimatyzatory podzielone na dwie części, tj jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną nazywamy klimatyzatorami typu split.

Obecnie jednostka wewnętrzna klimatyzatora - oprócz chłodnicy freonowej i wentylatora - często wyposażona jest w standardzie w filtr powietrza, a czasami w pompę ciepła (odwrócenie układu chłodniczego - parownik staje się skraplaczem) lub nagrzewnicę elektryczną. Tego typu urządzenia zazwyczaj regulują temperaturę w zakresie +16÷30°C.

Klimatyzatora nie należy mylić z systemem klimatyzacyjnym, gdyż zgodnie z definicją urządzenie te nie zapewnia wentylacji pomieszczenia, a większość urządzeń nie jest nawet wyposażona w elementy umożliwiające swobodną regulację temperatury (chłodzenie i ogrzewanie) oraz wilgotności powietrza (osuszanie i nawilżanie).